Rozpoczęcie działalności

01.09.2020

Szanowni Państwo! Drodzy Darczyńcy! Kochani Wolontariusze!
Wreszcie nastał ten długo oczekiwany przez nas wszystkich dzień! Dziś, czyli dnia 1 września 2020 roku, nasza Fundacja oficjalnie zainaugurowała swoją działalność. Wierni przykazaniu zawartemu w nazwie od razu postanowiliśmy przejść do rzeczy. W końcu Semper Adiuvent (Zawsze pomagać) zobowiązuje nas do czynu.

Dlatego też z wielką przyjemnością informujemy, że planujemy, aby naszym pierwszym projektem była renowacja zabytkowych nagrobków znajdujących się na cmentarzu w Zakrzówku – niewielkiej, ale jakże urokliwej i będącej świadkiem wielu historycznych wydarzeń wsi położonej niedaleko Kraśnika na Lubelszczyźnie. Spośród wielu mogił i pomników naszą uwagę przykuł ten związany z księdzem Władysławem Frankowskim. Ten urodzony w połowie XIX wieku na terenie zaboru rosyjskiego ksiądz katolicki przez cały okres swej posługi kapłańskiej podtrzymywał w sobie i w wiernych polskość, głosił kazania patriotyczne i pomagał rodakom w potrzebie. Za swą działalność był wielokrotnie szykanowany przez władze carskie i przenoszony w różne miejsca, jednakże pozostał nieugięty i nie zrezygnował ze swych patriotycznych działań. Był długoletnim proboszczem parafii w Zakrzówku, a potem parafii w Piotrawinie nad Wisłą. Swą postawą zaskarbił sobie szacunek rodaków (dawnych i obecnych parafian), co stało się szczególnie widoczne w czasie pogrzebu księdza Frankowskiego w 1930 roku, który stał się wielką manifestacją religijną i na który przybyli wierni z Piotrawina, Zakrzówka, Popkowic i parafii sąsiednich. Będziemy starać się o to, aby to właśnie restauracja tego nagrobka stała się naszym pierwszym celem.

Następne w aktualnościach:

Nasz pierwszy sukces - zakończ...
18.10.2021

No i stało się! Nasze pierwsze przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Grób księdza Albina Jędrzejewskiego oraz pomnik księdza Władysława Frankowskie...

>> Czytaj dalej

"Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, dlatego aby się wznieść, musimy trzymać się razem."

Maria Konopnicka