Prace na finiszu

14.10.2021

POMNIKI

Niezmiernie miło nam poinformować, że dzięki Waszej hojności renowacje nagrobków księży: Władysława Frankowskiego i Albina Jędrzejewskiego powoli, acz konsekwentnie zbliżają się do finiszu.

Udało nam się już odnowić niemal w całości płytę nagrobną ks. Jędrzejewskiego. Pierwotną betonową konstrukcję musieliśmy usunąć w celu zastąpienia jej granitem. Zachowaliśmy za to oryginalny krzyż.

Znacznie większym wyzwaniem było jednak odrestaurowanie pomnika drugiego kapłana. To niełatwe przedsięwzięcie wymagało sprowadzenia specjalistycznych materiałów oraz specjalisty z dalekich stron, który podjął się przeprowadzenia całej operacji od podstaw.

Prace cały czas trwają, a efekty dotychczasowych działań możecie podziwiać na poniższych fotografiach.

Niebawem poinformujemy Was o dalszych postępach dotyczących powyższych renowacji. Miejcie czujne oko i rękę na pulsie!

MUZEUM

Na deser mamy dla Was jeszcze jedną informację: właśnie trwają końcowe rozmowy przedstawicieli naszej Fundacji dotyczące zakupu budynku, który miałby stać się siedzibą Muzeum Wsi Zakrzóweckiej. Po sfinalizowaniu transakcji będziemy musieli gruntownie wyremontować nieruchomość oraz przystosować  ją do wymogów wiążących się z jej nowym przeznaczeniem. Przy wsparciu Izby Pamięci i Tradycji Regionalnej w Zakrzówku oraz Pana Dariusza Wajsa (naszego nieocenionego wolontariusza) będziemy mogli zorganizować pierwszą wystawę stałą. W muzeum znajdzie swoją siedzibę także Archiwum Społeczne Dawny Zakrzówek i okolice, które prowadzi wspomniany już Pan Dariusz Wajs.

Otwarcie placówki planowane jest na 2022 rok. Wydarzeniu temu towarzyszyć będzie wystawa zdjęć ukazująca Zakrzówek wraz z sąsiednimi terenami na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Następne w aktualnościach:

Nasz pierwszy sukces - zakończ...
18.10.2021

No i stało się! Nasze pierwsze przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Grób księdza Albina Jędrzejewskiego oraz pomnik księdza Władysława Frankowskie...

>> Czytaj dalej

"Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, dlatego aby się wznieść, musimy trzymać się razem."

Maria Konopnicka