Nawiązanie współpracy z Izbą Pamięci i Tradycji Regionalnej w Zakrzówku

16.09.2020

Dnia 16 września 2020 roku pracownicy naszej Fundacji wybrali się do Zakrzówka (województwo lubelskie) w celu spotkania się z osobami reprezentującymi tamtejszą Izbę Pamięci i Tradycji Regionalnej. Tematem rozmowy było nawiązanie współpracy w celu stworzenia na tym terenie Muzeum Wsi Zakrzowieckiej. Rozmowy były niezmiernie owocne i dobrze rokujące na przyszłość.

Przedstawiciele Izby Pamięci: Pani Halina Kawęcka-Rachoń i Pan Dariusz Wajs okazali się ludźmi niezwykle serdecznymi, a przy tym dowiedli, że są prawdziwymi miłośnikami swojej małej ojczyzny. Dbają oni o to, aby pamięć o dziejach i kulturze związanej z tym regionem nie zanikła i mogła cieszyć następne pokolenia. Kolekcjonują zabytkowe eksponaty, przeczesując pchle targi w okolicznych miejscowościach oraz dokumentują życie swojego regionu (także w internecie). Gromadzenie tych przedmiotów nie jest dla nich sztuką dla sztuki – eksponaty te służą obrazowaniu historii regionu, a także pełnią funkcję edukacyjną dla młodzieży, pokazując i jednocześnie zaszczepiając jej tradycje związane z ziemią ich przodków.

Jesteśmy pod wielkim wrażeniem ich zaangażowania oraz pełni dobrych przeczuć dotyczących dalszych perspektyw długoterminowej współpracy. Mając do czynienia z takimi osobami zaczynamy głębiej rozumieć maksymę Owidiusza: Jest coś w tym, że człowiek chce być blisko ojczystej ziemi.

Następne w aktualnościach:

Nasz pierwszy sukces - zakończ...
18.10.2021

No i stało się! Nasze pierwsze przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Grób księdza Albina Jędrzejewskiego oraz pomnik księdza Władysława Frankowskie...

>> Czytaj dalej

"Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, dlatego aby się wznieść, musimy trzymać się razem."

Maria Konopnicka